Geoblog.pl    zielonagora    Podróże    Korea, Tajwan, Japonia, Bahrajn 21.03-15.04.2017    Jedna noga w Korei Północnej- DMZ Tour
2017

Jedna noga w Korei Północnej- DMZ Tour

Korea Północna
Korea Północna, Gaesong

Rano wyruszamy na zorganizowany Tour do strefy zdemilitaryzowanej DMZ

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana – strefa zdemilitaryzowana powstała w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżom.
Strefa zdemilitaryzowana rozcina Półwysep Koreański pasem rozciągającym się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km, przebiegającym w przybliżeniu wokół 38 równoleżnika.

Rola strefy polega na ograniczeniu fizycznego i wzrokowego kontaktu sił obu stron, co ogranicza incydenty i prowokacje, a więc zapobiega niekontrolowanemu wznowieniu konfliktu. Strefa nie może odegrać jednak żadnej roli, jeśli chodzi o uchronienie stron przed niespodziewaną agresją. Wynika to z faktu, że paradoksalnie po obu stronach wąskiej strefy mamy do czynienia z najbardziej zmilitaryzowaną przestrzenią we współczesnym świecie, w której zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejsze środki rażenia, w tym broń nuklearną, biologiczną i chemiczną oraz środki jej przenoszenia. W Strefie Zdemilitaryzowanej znajduje się największe na świecie pole minowe przy którym przyjeżdżaliśmy dosłownie 1 metr od niego.

Do Panmunjeom (JSA) nie mogliśmy jechać, ponieważ minimalny wymagany wiek to 11 lat. Musimy odpuscic: Freedom House, Conference room, Bridge of No Return. Skorzystaliśmy z wersji okrojonej, gdzie na początek zobaczyliśmy Freedom Bridge, potem ID Checek point- sprawdzanie paszportów przez woijsko, byliśmy w DMZ Theater, Następnie w 3rd Infiltration Tunel, gdzie po 300 metrowym zejściu, trzeba było się jeszcze przeciskać 170 metrów i następnie powrót pod gore… dosyć mecząca przygoda, pełna mimo wszystko emocji,. Kolejny etap to Dora Observatory i Dorsan Station.
Zrobiono z tego atrakcje turystyczna i propagandowa, mimo ze konflikt trwa cały czas, pod lufami karabinów, min, drutów kolczastych, budek wartowniczych i kamer z 25 milionami zniewolonych ludzi w Korei Północnej, trochę to wszystko sztuczne, i naciągane ale warto to zobaczyć i przemyśleć jaki dziwny może być świat i jego historia… Nasze dzieciaczki przyjęły to w zrozumieniu i w pewnym sensie zadumie jak na swój wiek, była to na pewno swojego rodzaju lekcja…

Po powrocie do Seulu trafiamy na mega manifestacje, gdzie zablokowane jest poł Seulu i zaangażowanych tysiące policjantów... jutro dalej w drogę...

! Komentarze moga dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy
genek
genek - 2017-03-25 13:17
Przygnębiające widoki.

BPE
BPE - 2017-03-25 16:05
przerażające ......

zula - 2017-03-25 18:07
Aż dziwne , że można fotografować!

Mario
Mario - 2017-04-09 16:57
My bylismy w Korei Północnej 8 dni, takze bylismy w DMZ od strony Polnocnej Korei, i stwierdzam ze Zachodnia Propaganda robi z tego kraju zamknietego Potwora, a kraj wcale taki straszny nie jest... Zapraszam do mojej relacji na FB, jest tam takze kilkaset zdjec, takze z DMZ Zone

Zasoby: 1017 wpisów1017 982 komentarze982 13519 zdjęć13519 37 plików multimedialnych37

20.03.2024 - 27.03.2024

07.02.2024 - 27.02.2024