Geoblog.pl    zielonagora    Podróże    Karaiby 08-29.12.2016    Saint Martin
2016

Saint Martin

Gwadelupa
Gwadelupa, Grand Case

Po wyjściu z lotniska wypożyczamy samochód Hundai i10 (30$/ doba) i kierujemy się na północna cześć wyspy do Grand Case Beach Club. Po drodze zahaczamy o Super U na wstępne zakupki i ok. 18 docieramy do hotelu. Jeszcze nocna kąpiel w morzu, i dzieciaczki przeszczęśliwe ok. 22 padaja..

Z ciekawostek w części holenderskiej płaci się w dolarach amerykańskich, w cześći francuskiej w euro, w części francuskiej auta maja rejestracje francuskie z unii europejskiej, telefony tez działaj tak jak w unii i opłaty sa takie jak w unii...

Geoblog.pl przyporządkowuje Sait-Martin do Gwadelupy w związku z tym klika słów wyjaśnień:

Saint-Martin - terytorium zależne Francji leżące w Małych Antylach zajmujące północną część wyspy o tej samej nazwie oraz kilka mniejszych wysepek. Stolicą Saint-Martin jest miasto Marigot
Terytorium zostało utworzone 22 lutego 2007 roku, a do tego czasu było jedną z jednostek administracyjnych wchodzących w skład Gwadelupy. Jako część Gwadelupy, będącej regionem zamorskim Francji, Saint-Martin wchodziło w skład Unii Europejskiej. Administracyjnie Saint-Martin stanowi jedną gminę, która w czasach przynależności do Gwadelupy wchodziła w skład okręgu Saint-Martin i Saint-Barthélemy.
W referendum, które odbyło się 7 grudnia 2003, 76,17% głosujących opowiedziało się za odłączeniem Saint-Martin od Gwadelupy i utworzeniem osobnego terytorium zależnego. Zgodnie z ustawą przyjętą przez francuski parlament 7 lutego 2007 roku, która weszła w życie 22 lutego 2007, Saint-Martin jest zbiorowością zamorską, taki sam status jednocześnie uzyskała inna wyspa wchodząca do 2007 w skład Gwadelupy - Saint-Barthélemy). Saint-Martin, w momencie odłączenia od Gwadelupy, przestał być częścią Unii Europejskiej Ponownie jest częścią Unii od dnia wejścia w życie traktatu lizbońskiego (1 grudnia 2009).

! Komentarze moga dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy
genek
genek - 2016-12-16 12:56
A już myślałem , że zmieniliście wyspę... Wielkie dzięki za wyjaśnienia dotyczące podległości i niepodległości poszczególnych wysp. Geoblog tu się kompletnie sypie i korekt rzeczywistego stanu prawnego nie uwzględnia. Wykaz państw wg geoblog nijak się ma do wykazu wg ONZ , czy wiki. Zgadzam się z opinią , że cudem jest to, że geoblog w ogóle jeszcze funkcjonuje. Jak padnie trza będzie własnego bloga pisać.....

zielonagora
zielonagora - 2016-12-16 13:33
@genek My chetnie odkupimy caly serwis jakby co...:) z dodatkową motywacja ze geoblog to my! Bo taka jest prawda. Pozdrawiamy

zula - 2016-12-16 14:08
...i ja!
Zdjęcia z tego rejonu fantastyczne a tęcza bajkowa- Brawo!

rspoland
rspoland - 2016-12-18 16:40
Na francuskiej stronie GSM jak w UE, czyli nie płaciłem nic posiadając pakiet minut i danych w UE. po stronie holenderskiej na sile można tez logować sie do sieci francuskich. Niestety juz nie zobaczycie B747 lądującego na SXM nad Maho Beach :( . Na lotnisku jakies 300-500m od terminala w kierunku zachodnim stoją maszyny Abramowicza miedzy innymi biało szary B767 numery P4-MES

zielonagora
zielonagora - 2016-12-19 03:39
@respolnad dzięki za info, będziemy tam działać... tez żałujemy B747 :( trochę się spóźniliśmy... Pozdrawiamy

20.03.2024 - 08.04.2024

07.02.2024 - 27.02.2024