Geoblog.pl    zielonagora    Podróże    USA i nie tylko... RTW polkólą polnocna :) 25.06-16.08.2018    Hawaje- Oahu-Honolulu- Waikiki
Zwiń mapę
2018
02
sie

Hawaje- Oahu-Honolulu- Waikiki

 
Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, Honolulu
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 24043 km
 
Mięliśmy zostać na Waikiki Beach jeden dzień ale ze nie udało się wynająć samochodu z dnia na dzień, wiec zostajemy 2 dni. Dzieciaczki tego powodu przeszczęśliwe, uwielbiają pływać i skakać na dużych falach a tych tutaj nie brakuje. Dla nas tez ostatecznie trochę chiloutu się przyda. Waikiki najbardziej znana plaża jak nie najbardziej znane miejsce na całych Hawajach, jak dla nas trochę przereklamowane… zbyt duży tłok (mnóstwo chińczyków, Japończyków i Koreańczyków), a morze i piasek tez nie takie mega zajebiste. Copacabana czy Miami Beach znacznie lepsze…

Waikīkī (Waikiki, Waikiki Beach) – plaża na Hawajach, na południowym wybrzeżu wyspy Oʻahu w dzielnicy Honolulu o tej samej nazwie. Wzdłuż plaży mieści się wiele renomowanych hoteli, a cała dzielnica jest turystycznym centrum Hawajów.
Z plaży rozciąga się widok na położony na wschodzie stożek wygasłego wulkanu Diamond Head.
Plaża znana jest z widoków na nieaktywny wulkan Diamond Head, ciepły klimat, łagodne chmury i spienione fale idealnie nadające się do surfowania. Często odwiedzają ją rzesze turystów. Jest ona jednak dość krótka, a połowa wydzielona jest specjalnie dla surferów. Woda przy plaży jest płytka, jednak na dnie znajdują się liczne skały. O plażę nieraz rozbijają się silne fale oceanu. Fale przybrzeżne Waikīkī są znane z tego, że długo się toczą, co czyni z nich idealne miejsce dla zaawansowanych jak i początkujących surferów. Plaża jest też miejscem wielu wydarzeń kulturalno rozrywkowych, takich jak: zawody surfingowe, plenerowe występy tancerzy hula czy wyścigi kajaków, które odbywają się w różnych porach roku.
Plaża Waikīkī przez długi czas zagrożona była postępującą erozją, prowadzącą do jej zanikania i degradacji. By temu przeciwdziałać, stworzono projekt uzupełnienia plaży. W latach 20. i 30. XX wieku piasek zaczęto przywozić z plaży Manhattan w Kalifornii, statkiem i barkami. Importowanie piasku wstrzymano w latach 70., od tego czasu urzędnicy sprawdzają stan piasku i na bieżąco go uzupełniają. Straty najczęściej powodują przypływy i odpływy.

Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.
Port morski, 1,2 mln. mieszkańców, ponad połowa pochodzenia azjatyckiego. Miasto założone w 1816, od 1845 stolica Królestwa Hawajów; ważny ośrodek turystyczny (sławna plaża Waikīkī), w pobliżu baza wojskowa Pearl Harbor.

Oʻahu (Oahu) – wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, w archipelagu Hawajów (USA).
Jest to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu i najbardziej zaludniona wyspa stanu Hawaje. Na południowym wybrzeżu Oʻahu znajduje się główne miasto i jednocześnie stolica stanu – Honolulu.
18 stycznia 1778 roku członkowie trzeciej wyprawy Jamesa Cooka na pokładzie slupa HMS Resolution jako pierwsi Europejczycy zobaczyli wyspę Oʻahu. Okręt Cooka płynął pod eskortą HMS Discovery, którego kapitanem był Charles Clerke.
14 lutego następnego roku, po śmierci Cooka w zatoce Kealakekua, kapitan Charles Clerke przejął dowodzenie nad wyprawą i 28 lutego na pokładzie HMS Resolution wpłynął do zatoki Waimea. Brytyjczycy nazwali odkrytą wyspę Sandwich.
W roku 1845 król Kamehameha III przeniósł stolicę z Lāhainā na wyspie Maui do Honolulu leżącego na Oʻahu. Pałac ʻIolani zbudowany przez potomków rodziny królewskiej do dziś znajduje się na przedmieściach stolicy i jest jedynym pałacem królewskim znajdującym się na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Rankiem 7 grudnia 1941 roku nastąpił japoński atak na bazę Pearl Harbor. Wymierzony był głównie w okręty Floty Pacyfiku, której zniszczenie miało zapewnić Japonii zwycięstwo w wojnie. Atak spowodował zatopienie lub uszkodzenie dwunastu okrętów amerykańskich, zniszczenie 188 samolotów oraz śmierć 2403 żołnierzy i 68 cywilów.
Hawaje były celem niespodziewanego ataku na Pearl Harbor wykonanego przez imperium japońskie 7 grudnia 1941 roku. Atak na Pearl Harbor i inne instalacje wojskowe i morskie na Oʻahu, przeprowadzony przez samoloty i miniaturowe okręty podwodne spowodowały włączenie się Stanów Zjednoczonych do II wojny światowe
4 sierpnia 1961 roku w Honolulu o godzinie 19:24 urodził się Barack Obama – 44. prezydent Stanów Zjednoczonych.
15 października 2006 Oʻahu i sąsiednie wyspy nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło linie energetyczne i uniemożliwiło nadawanie programów telewizyjnych. Wstępne komunikaty mówiły o trzęsieniu o sile 6,7 stopnia w skali Richtera.

Hawaje – najmłodszy z 50 stanów Stanów Zjednoczonych (dołączony 21 sierpnia 1959 roku). Jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach. Położony na archipelagu Hawaje, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie Oʻahu[3].
Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego. Rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. km. Składa się z 137 wysp, w tym z 8 głównych, spośród których 7 jest zamieszkanych – Hawaiʻi, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui i Niʻihau; wyspa Kahoʻolawe jest niezamieszkana. Powierzchnia wysp jest górzysta, a na terenie archipelagu znajduje się wiele czynnych wulkanów. Po stanach Alaska, Floryda i Kalifornia, Hawaje posiadają czwartą najdłuższą linię brzegową w Stanach Zjednoczonych.
Oficjalnie w stanie mieszka 1,2 mln osób, a w praktyce ponad 1,3 mln, jeśli dodać turystów i żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych. Większość z nich, prawie 1 mln, mieszka na najgęściej zaludnionej wyspie – Oʻahu. 6,6% mieszkańców stanu uważa się za rdzennych obywateli Hawajów (Polinezyjczyków). Największa grupa mieszkańców, około 41%, to imigranci z Azji lub ich potomkowie.


 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (22)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (2)
! Komentarze moga dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy
zula
zula - 2018-08-04 12:05
Moc wiadomości !
Kolory jakby z innej planety...
Choć klapki są ...prawie "normalne" :)
A Polsce żar leje się z nieba i nad Bałtykiem szpilki nie ma gdzie wstawić- ludzi moc !
 
Alicja54
Alicja54 - 2018-08-06 12:09
Znam Waikiki……… z serialu :)
 
 
zwiedzili 69.5% świata (139 państw)
Zasoby: 979 wpisów979 959 komentarzy959 12534 zdjęcia12534 37 plików multimedialnych37
 
Nasze podróżewięcej
20.08.2023 - 01.09.2023
 
 
04.08.2023 - 18.08.2023
 
 
22.06.2023 - 25.07.2023